•  دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

 

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران با بهره مندی از بیش از 80 عضو هیات علمی، در مقطع کارشناسی و در رشته مهندسي برق در پنج بخش الکترونيک، قدرت، کنترل، مخابرات و مهندسی پزشکی و در رشته مهندسی کامپيوتر در سه بخش فناوری اطلاعات، سخت افزار و نرم افزار، با بالاترین استانداردهای بین‌المللی، به تربیت مهندسان برجسته می‌پردازد. همچنین این دانشکده در مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا، علاوه بر زمینه‌های فوق در سه گرايش‌ هوش ماشين و رباتيک، معماري کامپيوتر و نانوتکنولوژی، به تربيت نيرو‌‌هاي متخصص و محقق مي‌پردازد

 

دانشکده فنی- ساختمان دانشکده ی برق و آن سوتر مکانیک در پناه برج میلاد!

 

امروزه، دانشکده مهندسي برق و کامپيوتر پرديس دانشکده‌هاي فني دانشگاه تهران با سه قطب تحقيقاتي، در زمینه‌های سيستم‌هاي الکترومغناطيسي کاربردي، نانوالکترونيک و کنترل و پردازش هوشمند، سرآمد کليه مؤسسات آموزش عالي کشور در این زمينه مي‌باشد. همچنین، این دانشکده با برخورداری از بیش از 50 آزمايشگاه آموزشي و تحقيقاتي که بعضاً، مانند آزمايشگاه‌هاي لايه نازک و فشارقوي، در سطح خاورميانه کم نظیر هستند، طرح‌هاي تحقيقاتي متعددي را در زمينه‌هاي مختلف و مرتبط با موفقيت به اتمام رسانده و فناوري‌هاي نويني را به کشور عرضه نموده است.

با توجه به سابقه درخشان و توان علمي، آموزشي و تحقیقاتی استادان و دانشجويان دانشکده مهندسی برق و کامپيوتر، اين دانشكده همکاري‌‌هاي تحقيقاتي، تخصصي و آموزشي مختلف و متعددي با مراکز مختلف بخش‌‌هاي دولتي و غير دولتي داخل کشور و همچنين مراکز علمي خارج از کشور دارد. تعداد قابل توجهي از فارغ‌التحصيلان اين دانشکده، در واحدهاي صنعتي، پژوهشي و دانشگاهي در سطح کشور به خدمت مشغول‌اند و تعداد قابل ملاحظه‌اي از اساتيد برجسته دانشگاه‌هاي کانادا، امريکا و اروپا نيز از فارغ‌التحصيلان موفق اين دانشکده هستند.

 

 •    دانشکده مهندسی عمران

 

دانشكده مهندسي‌ عمران‌ دانشگاه تهران  در طول‌ حيات هشتاد ساله‌ خويش‌، همواره‌ به‌ جهت‌ بهره‌گيري‌ از اساتيد برجسته‌ و پذيرش‌ دانشجويان‌ زبده‌ توانسته‌ است‌ بهترين‌ و كارآزموده‌ ترين‌ مهندسان‌ را تقديم‌ اين‌ مرز و بوم‌ نمايد كه‌ اينك‌ هر يك‌ از اين‌ دانش‌ آموختگان‌ در گوشه‌‌اي‌ از ميهن‌ اسلامي‌ به‌ خدمت‌ مشغولند و تصدي‌ مسئوليت‌هاي‌ مختلف‌، از مديريت‌ چندين‌ وزارتخانه‌ بزرگ‌ تا بالاترين‌ رده‌‌هاي تخصصي‌، مهندسي‌ و آموزشي بخش‌هاي مختلف صنعت کشور را بر عهده‌ دارند. دانشكده مهندسي عمران دانشگاه تهران در حال حاضر داراي 49 عضو هيأت علمي شامل 10 استاد، 15 دانشيار، 23 استاديار و 1مربي است. اين دانشكده در حال حاضر در گرايش‌هاي مختلف مهندسي عمران به شرح زير فعال مي باشد:

            -  مهندسي عمران - عمران (كارشناسي)

            -  مهندسي سازه (كارشناسي ارشد و دكتري)

            -  مهندسي زلزله (كارشناسي ارشد و دكتري)

            -  مهندسي آب (كارشناسي ارشد و دكتري)

            -  مهندسي خاك و پي (كارشناسي ارشد و دكتري)

            - مديريت ساخت (كارشناسي ارشد و دكتري)

            -  سازه هاي دريايي (كارشناسي ارشد و دكتري)

            -  سازه هاي هيدروليكي (كارشناسي ارشد و دكتري)

            -  مهندسي محيط زيست (كارشناسي ارشد و دکتري)

            -  راه و ترابري (كارشناسي ارشد و دکتري)

 

دانشکده مهندسي عمران دانشگاه تهران در حال حاضر داراي 542 دانشجوي کارشناسي، 490 دانشجوي کارشناسي ارشد و 180 دانشجوي دکتري مي‌باشد. این دانشکده به لحاظ مشارکت فعال در عرصه‌های سازندگی و عمران کشور و نیز رعایت استانداردهای جهانی و مرجع در آموزش، پژوهش و تحقیقات علمی مهندسی، بر اساس تصویب وزارت علوم، دارای «قطب علمی مهندسی و مدیریت زیر ساخت‌ها» می‌باشد.

در حال حاضر، مرکز کامپيوتر و آزمايشگاههاي مجهز دانشکده مهندسي عمران، امکاناتی منحصر به فرد را در اختيار فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي دانشکده قرار مي‌دهند. 

 

 • دانشکده مهندسی صنایع

دانشکده مهندسی صنایع پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران در مقاطع مختلف تحصیلی مشتمل بر کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو و تربیت متخصصان موردنیاز در رشته مهندسی صنایع می‌نماید. 

 

فنی

 

دانشکده مهندسی صنایع فعالیت خود را در سال 1374 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع آغاز نمود. در سال 1381 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها روند توسعه ادامه یافت. در سال 1387 مقطع دکتری مهندسی صنایع با پذیرش 7 دانشجو رسما راه‌اندازی گردید و اولین دانشجویان مقطع دکتری در سال 1391 فارغ‌التحصیل شدند. سایر دوره‌های تحصیلی نظیر MBA و مهندسی سیستم‌های اقتصادی اجتماعی نیز به مرور راه‌اندازی شدند.

در حال حاضر دانشکده مهندسی صنایع دارای 20 عضو هیات علمی اصلی و 10 عضو هیات علمی وابسته است. از بین اعضای هیات علمی اصلی تعداد 5 نفر دارای مرتبه استادی، 6 نفر دارای مرتبه دانشیاری و 9 نفر دارای مرتبه استادیاری می‌باشند. اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دارای تخصص‌های گوناگون در حوزه‌های مختلف مهندسی صنایع هستند

گروههای آموزشی:

·         مهندسی صنایع: رشته‌های مهندسی صنایع و مهندسی لجستیک و زنجیره تامین

·         مهندسی سیستم های اقتصادی و اجتماعی : گرایش تحقیق در عملیات و گرایش برنامه ریزی سیستمهای انرژی

·         مهندسی کسب و کار: رشته مدیریت پروژه گرایش مهندسی نفت و گاز- رشته MBA و رشته Facility Management

این دانشکده علاوه بر فعالیت‌های معمول آموزشی، هم اکنون 4 آزمایشگاه تحقیقاتی و آموزشی در اختیار دارد که اساتید و دانشجویان در این آزمایشگاه‌ها به تحقیق، پژوهش و آموزش اشتغال دارند.

اساتید و دانشجویان دانشکده مهندسی صنایع به دفعات در دانشگاه تهران و همچنین در سطح کشوری به واسطه تلاش‌های علمی خود در حوزه مهندسی صنایع عناوینی همچون پژوهشگر برجسته، پژوهشگر شاخص، پژوهشگر برتر و ... کسب نموده‌اند و مورد تقدیر ریاست دانشگاه تهران، وزیر علوم و رئیس‌جمهور قرار گرفته‌اند. برخی از آخرین افتخارات کسب شده توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشکده مهندسی صنایع (بعد از سال 1390) به شرح زیر است:

 

 •      کسب عنوان پژوهشگر برتر کشوری توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
 •       کسب عنوان پژوهشگر برجسته دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
 •      کسب عنوان طرح پژوهشی برجسته دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
 •       کسب عنوان طرح پژوهشی-کاربردی نمونه دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
 •      کسب عنوان پژوهشگر برتربین‌المللی دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
 •      کسب عنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
 •      کسب عنوان طرح پژوهشی-کاربردی برجسته  دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
 •       کسب جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
 •       کسب عنوان دانشجوی پژوهشگر نمونه دانشگاه تهران توسط دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی صنایع

موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه ریزی انرژی که در سال 1383 با همکاری وزارت نیرو تاسیس شده است ، وابسته به دانشکده مهندسی صنایع می باشد.در ده سال فعالیت این موسسه ده‌ها پروژه در حوزه‌های مدیریت انرژی، اقتصاد انرژی، بهره‌وری انرژی، تجمیع داده‌های انرژی در مدل‌سازی انرژی، فن‌آوری‌های نوین انرژی، سیاستگذاری‌های انرژی و به سفارش دستگاه‌های اجرایی ذیربط به انجام رسیده است. همچنین قریب 200 روز آموزش در زمینه‌های گوناگون در موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی انرژی برگزار شده است. موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی انرژی تا کنون از دهها پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه‌های مرتبط حمایت‌های مادی و معنوی به عمل آورده است.

 

 

 • دانشکده مهندسی شیمی

دانشكده مهندسي شيمي پرديس دانشکده‌‌‌هاي فني دانشگاه تهران با بيش از 50 سال سابقه خدمات آموزشي و تحقيقاتي به تربيت متخصصين مجرب در صنايع پالايش، صنايع شيميائي معدني، صنايع گاز، صنايع غذائي و جديداً مهندسي پليمر پليمر همت گمارده است.

اين دانشکده در حال حاضر با 45 عضو هيات علمي تمام وقت، بيش از 600 دانشجوي مقطع کارشناسي، 252 دانشجوي کارشناسي ارشد و 32 دانشجوي دکترا بزرگترين دانشکده مهندسي شيمي در کشور است.

دانشكده مهندسي شيمي به لحاظ نقش خطير خود در آموزش متخصصان صنايع کشور، برنامه اصلي خود را توسعه مقطع کارشناسي ارشد و راه اندازي دوره دکتري قرار داده است. اين دانشكده ضمن راه اندازي دوره کارشناسي ارشد نفت، از مهرماه 1372 به پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد در اين رشته همت گماشته است تا متخصصان لازم براي فرآيند‌‌هاي بالا دستي صنعت نفت و گاز کشور را تربيت کند.

 

 • دانشکده مهندسی مکانیک

گروه مهندسي مکانيک، يکي از چهار گروهي بود که همزمان با تاسيس دانشگاه تهران در سال 1313 در ساختمان مدرسه دارالفنون فعاليت خود را با چند نفر عضو هيات علمي و تعداد محدودي دانشجو در دوره کارشناسي آغاز نمود. به موازات گسترش فعاليت‌‌هاي صنعتي در کشور و نياز به تخصص‌‌‌هاي مهندسي مکانيک، اين گروه از نظر کمّي وکيفي به توسعه و جذب امکانات و بهره گيري از استادان برجسته مبادرت نمود و هم اکنون با عنوان "دانشكده مهندسي مکانيک" در يک مجموعه جديد التاسيس با بيش از 14 هزار متر مربع فضاي آموزشي شامل امکانات آزمايشگاهي و تحقيقاتي مستقر مي‌باشد. علاوه برآن، تعدادي کارگاه و آزمايشگاه آموزشي و تحقيقاتي نيز با کليه امکانات در اختيار دانشكده مهندسي مکانيک قرار دارد.

 

 

در حال حاضر 33 نفر عضو هيات علمي تمام وقت در اين دانشکده اشتغال دارند. به دلیل سوابق و فعالیت‌های این دانشکده در حوزه آموزش و پژوهش و نیز رعایت استانداردهای جهانی و مرجع آموزش و تحقیقات مهندسی، بر اساس تصویب وزارت علوم، تحقيقات و فناوری، دارای 2 قطب علمی «کاربرد روش‌های علمی و هوشمند در مهندسی مکانیک» و «طراحی و بهینه‌سازی سیستم‌های انرژی» است.

علاوه بر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی معمول و فعالیت قطب‌های علمی مذکور، این دانشکده، هم اکنون 13 آزمایشگاه تحقیقاتی و آموزشی را در اختیار دارد که اساتید و دانشجویان در این آزمایشگاه‌ها به تحقیق، پژوهش و آموزش اشتغال دارند.

 

 • دانشکده مهندسی متالورژی و مواد

در بدو تاسیس دانشکده فنی در سال 1313،  رشته مهندسی معدن یکی از چهار رشته  اصلی آن بود. در سال 1346، رشته «مهندسی معدن» به رشته «مهندسی معدن و ذوب فلزات» که به نوعی در بردارنده گرایش متالورژی و مواد هم بود، تغییر یافت. در سال 1350، گرایش «مهندسی متالورژی» از گروه مهندسی معدن جدا شد و گروه جدیدی را به همین نام تشکیل داد که فارغ‌التحصیلان آن پس از 5 سال تحصيل، مدرک کارشناسی ارشد را کسب مي‌کردند.

   در سال 1358 دوره تحصیلی از پنج سال به چهار سال کسر یافت و دوره کارشناسی متالورژی و نیز دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته آن آغاز شد. در سال 1377 نیز پذیرش دانشجوی دکتری در گروه مهندسی متالورژی آغاز گردید.

   در سال 1384 و با تغییر ساختار دانشکده فنی به «پردیس»، «گروه مهندسی متالورژی و مواد» نیز به «دانشکده مهندسی متالورژی و مواد» تغییر نام و ساختار یافت. این دانشکده هم اکنون در ساختمان اصلی آن در پردیس 2 دانشکده‌های فنی مستقر است.

 

 

   دانشکده مهندسی متالورژی و مواد، هم‌اکنون با بهره‌گیری از 33 عضو هیات علمی شامل 15 استاد، 9 دانشیار، 8 استادیار و 1 مربی، عهده‌دار تربیت مهندسین جوان کشور در رشته مهندسی متالورژی و مواد و گرایش‌های وابسته می‌باشد.

   تعداد دانشجویان این دانشکده در سال جاری تحصيلی، 513 نفر، شامل 243 دانشجو در مقطع کارشناسی، 221 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 49 دانشجو در مقطع دکتری است.

    به دلیل فعالیت‌های متمرکز و سوابق قابل توجه این دانشکده در حوزه پژوهش و آموزش، بر اساس تصویب وزارت علوم، این دانشکده هم اکنون دارای دو قطب علمی «فرآوری و شناسایی مواد با کارآیی بالا» و «پوشش‌ها و حفاظت از خوردگی در صنایع» است.

   علاوه بر فعالیت این دو قطب، این دانشکده هم اکنون 32 آزمایشگاه تحقیقاتی و آموزشی را در اختیار دارد که اساتید و دانشجویان در این آزمایشگاه‌ها به تحقیق، پژوهش و آموزش اشتغال دارند.

 

 • دانشکده مهندسی معدن

دانشکده مهندسی معدن  دانشگاه تهران با 60 سال سابقه آموزشی و تحقیقاتی در زمینه مهندسی معدن، بیش از صدها مهندس مجرب و کارآزموده را به جامعه تحویل داده که همواره در حرکت چرخ های صنعتی و اقتصادی کشور، از نقش کلیدی و با ارزشی برخوردار بوده اند.

 

 

  دانشکده مهندسی معدن، هم اکنون با بهره‌گیری از 20 عضو هیات علمی ، شامل 5 استاد، 4 دانشیار، 8 استادیار و 3 مربی، عهده‌دار تربیت مهندسین جوان کشور در رشته مهندسی معدن و گرایش‌های وابسته می‌باشد.

   این دانشکده علاوه بر فعالیت‌های معمول آموزشی، هم اکنون  16 آزمایشگاه تحقیقاتی و آموزشی را در اختیار دارد که اساتید و دانشجویان در این آزمایشگاه‌ها به تحقیق، پژوهش و آموزش اشتغال دارند.

 

 • دانشکده علوم مهندسی

گروه آموزشی علوم‌پایه مهندسی، یکی از قدیمی‌ترین گروههای موجود در دانشکده فنی بود که وظیفه اصلی آن، ارایه دروس عمومی و علوم‌پایه برای دانشکده‌ها و گروه‌های دیگر در دانشکده بود. در واقع، کلیه دانشجویان کارشناسی، دروس علوم پایه و عمومی خود را در این گروه می‌گذرانند که به طور متوسط، سه نیمسال اول تحصیلی آنان را در بر می‌گرفت.

   با توجه به رسالت این گروه و با توجه به اینکه گرایش تازه‌تری برای تقویت آموزش علوم پایه مهندسی مورد نظر مدیران و مسئولان دانشکده فنی بود، از سال 1387، گروه علوم پایه مهندسی به «گروه علوم مهندسی» با رسالتی جامع‌تر از آموزش دروس علوم‌پایه، تغییر نام و ساختار یافت. با اين افق تازه، مهندسين تربيت يافته در رشته علوم مهندسی، قادر می‌شوند با برخورداري از دانش علوم پايه قوي و درك عميق از فنون و روش‌هاي مهندسي، امر هدايت و اجراي پژوهش‌هاي صنعتي بين رشته‌اي را عهده‌دار شوند.

در سال 1393 ، گروه علوم مهندسی به دانشکده علوم مهندسی ارتقا یافت. هم اکنون دانشکده علوم مهندسی پردیس دانشکده های فنی، با چهار گرایش اصلی علوم مهندسی محاسباتی، ریاضی مهندسی، فیزیک مهندسی و علوم مهندسی زیست محیط و دوازده خوشه تخصصی، از سال 1387 برای اولین بار در ایران در رشته علوم مهندسی  اقدام به پذیرش دانشجو کرده است.

  این دانشکده هم اکنون با بهره‌گیری از 20 عضو هیات علمی شامل: 1 استاد، 2 دانشیار، 14 استادیار و 3 مربی عهده‌دار تربیت مهندسین جوان کشور در رشته علوم مهندسی می‌باشد.

علاوه بر آموزش دروس علوم پايه و عمومی به دانشجويان همه رشته‌هاي  پردیس دانشکده های  فنی، تعداد دانشجویان خاص دانشکده علوم مهندسی در سال جاری تحصيلی،180 نفر شامل: 128 دانشجو در مقطع کارشناسی و 52دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد است.

همچنین این دانشکده  3 آزمایشگاه تحقیقاتی و آموزشی را در اختیار دارد که اساتید و دانشجویان در این آزمایشگاه‌ها، به تحقیق، پژوهش و آموزش اشتغال دارند.

 

 • دانشکده مهندسی نقشه برداری

رشته مهندسی نقشه‌برداری، تا سال‌ها به عنوان بخشی از گروه مهندسی عمران و تحت نظر این گروه بود. در سال 1367 و به دلیل توسعه نیازهای تخصصی کشور در زمینه آموزش مهندسی نقشه‌برداری، «گروه مهندسی نقشه‌برداری» رسماً در دانشکده فنی تاسیس گردید. این گروه که ابتدا با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد کار خود را آغاز نمود، هم اکنون در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری پذیرش دانشجو دارد و به لحاظ نوع فعالیت تخصصی، اعضای هیات علمی و فعالیت‌های پژوهشی، یکی از گروه‌های برتر آموزش نقشه‌برداری در سطح کشور می‌باشد.

گروه مهندسی نقشه‌برداری، هم‌اکنون با بهره‌گیری از 16 عضو هیات علمی، شامل 1 استاد،6 دانشیار و 9 استادیار، عهده‌دار تربیت مهندسین جوان کشور در زمينه مهندسی نقشه‌برداری و گرایش‌های وابسته می‌باشد.

 

به لحاظ فعالیت‌های تخصصی و توانمندی‌های این گروه در رشته مهندسی نقشه‌برداری، بر اساس تصویب وزارت علوم، تحقيقات و فناوری، این گروه هم اکنون دارای یک قطب علمی به نام «مهندسی نقشه‌برداری و مقابله با سوانح طبیعی» می‌باشد.

   علاوه بر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی معمول و فعالیت قطب‌علمی مذکور، این گروه، هم اکنون 6 آزمایشگاه تحقیقاتی و آموزشی را در اختیار دارد که اساتید و دانشجویان در این آزمایشگاه‌ها به تحقیق، پژوهش و آموزش اشتغال دارند.

 

 • دانشکده فنی فومن و دانشکده فنی کاسپین 

پرديس دانشکده‌هاي فني، علاوه بر دو مجموعه‌اي که در تهران (پرديس مرکزي در خيابان انقلاب و پرديس شماره 2 در خيابان کارگر شمالي) در اختيار دارد، دو مجموعه آموزشي نيز در شمال کشور دارد:

دانشکده فني کاسپين واقع در رضوانشهر استان گيلان، که در سال 1375 براي تأمين نياز علمي کارخانه چوکا (چوب و کاغذ ايران) گشايش يافت و اولين پذيرش دانشجوي خود را در نيمسال اول سال تحصيلي 76-75 با پذيرش 25 دانشجو آغاز کرد و هم اکنون در دو رشته مهندسي شيمي و مهندسي صنايع در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد دانشجو مي پذيرد.

 

 

دانشکده فني فومن واقع در شهرستان فومن استان گيلان، که در سال 1388 آغاز به پذيرش دانشجو کرد. اين دانشکده، با نيت خير و همت بلند يکي از فارغ التحصيلان موفق دانشکده فني، آقاي مهندس سيدعباس موسوي رهپيما (دانش‌آموخته رشته مهندسي شيمي سال 1341) ساخته و وقف دانشکده فني دانشگاه تهران شد و در حال حاضر، در سه رشته مهندسي نفت، مهندسي شيمي و مهندسي صنايع در مقطع کارشناسی و دو رشته مهندسی شيمی و مهندسی صنايع در مقطع کارشناسی‌ارشد، دانشجوي شاغل به تحصيل دارد.