مهندسی نفت

 

·        معرفی کلی رشته

با توجه به منابع عظیم نفت و گاز در ایران و نیاز روزافزون به این منابع برای توسعه، تربیت افرادی متخصص در زمینه‌ی اکتشاف و استخراج نفت و گاز ضرورت بسیار زیادی دارد. مهندسی نفت تمام فعالیت‌های فرآیند اکتشاف نفت و گاز، حفاری چاه‌های دریایی و خشکی، تولید و بهره‌برداری و ازدیاد برداشت و در نهایت انتقال نفت و گاز تولیدی به پالایشگاه‌ها و مراکز مصرفی، یعنی بخش بالادستی صنایع نفت و گاز، را در بر می‌گیرد. مهندسان نفت در عرصه‌ی مدیریت بخش‌های اقتصادی این صنعت نیز می توانند فعالیت کنند. در حال حاضر تعداد محدودی از دانشگاه‌ها در کشور در مقاطع مختلف دانشجوی مهندسی نفت می‌پذیرند که تعدادی از این پذیرفته شدگان وارد دانشگاه تهران و انستیتو مهندسی نفت (در واحدهای تهران، فومن و کیش) می‌شوند.

·        دروس مرتبط در دوره دبیرستان

از درسهای شیرین دبیرستان که با این رشته مرتبط باشند، می‌توان شیمی و زمین‌شناسی را نام برد! ضمن آنکه فیزیک و ریاضی را هم به عنوان اعضای جدایی‌ناپذیر خانواده مهندسی نباید فراموش کنید.

·        محیط  و بازار کار رشته

اکثر مهندسان نفت در بخش‌های استخراج نفت و گاز، پالایش نفت و خدمات مهندسی استخدام می‌شوند. بسیاری از آنها نیز توسط شرکت‌های مهندسی مشاور و بخش‌های دولتی استخدام می‌شوند. اکثر مهندسان نفت در مناطقی که درآنجا نفت و گاز کشف می‌شود و یا در کشورهای تولیدکننده نفت کار، مشغول به کارند. آنها تجهیزات و مراحل دست‌یابی به حداکثر میزان نفت و گاز، را طراحی می‌کنند. مهندسان نفت جهت شبیه‌سازی رفتار منابع نفت در رابطه با بکار‌گیری روش‌های متفاوت بازیافت، شدیداً به مدل‌های رایانه‌ای وابسته‌اند. مهندسان نفت به امور تحقیقاتی و گسترش فن‌آوری و روش‌های کار‌آمد‌تری می‌پردازند تا میزان کشف را افزایش داده و از هزینه حفاری و مراحل تولید بکاهند. در کشور ما، حضور بانوان در محل استخراج امکان‌پذیر نمی‌باشد ولی خانم‌ها می‌توانند در کارهای دفتری یا پژوهشی، برنامه‌نویسی و شبیه‌سازی مخازن به کار خود ادامه می دهند.

در کشور ما قطعاً اولین‌ بازار کار موجود برای‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ وزارت‌ نفت‌ است،‌ در حال‌ حاضر بیش‌ از 70 درصد از دانشجویان‌ در نهایت‌ جذب‌ وزارت‌ نفت‌ می‌شود. مابقی‌ آنها نیز جذب‌ صنایع‌ شیمایی‌ خصوصی‌ می‌شوند چرا که‌ بیشتر واحدهای‌ رشته‌ مهندسی‌ نفت‌ با رشته‌ مهندسی‌ شیمی‌ مشترک‌ است.

·        افتخارات انستیتو مهندسی نفت پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران

ü     همکاری با دانشکده Heriot-Watt اسکاتلند برای آموزش دانشجویان ارشد و دکتری

ü     ارتباط تنگاتنگ انستیتو نفت با صنعت و شرکت‌ها مانند حفاری شمال، کند و کاو انرژی، فلات و وزارت نفت و ... همچنین می توان به پروژه‌های فراوان اساتید انستیتو نیز اشاره کرد که نمونه‌های آن‌ها در سایت انستیتو (ipe.ut.ac.ir) موجود است. دانشجویان مستعد نیز می‌توانند در این پروژه‌ها مشارکت کنند.