مهندسی صنایع

 

·        معرفی کلی رشته

مهندسی صنایع رشته‌ای است که با طراحی، پیاده‌سازی و بهبود سیستم‌های یکپارچه‌ای از انسان، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی مرتبط می‌باشد. این رشته بر پایه دانش تخصصی در علوم ریاضی، طبیعی، اجتماعی و نیز قوانین و روش‌های تجزیه و تحلیل مهندسی و طراحی بنا شده‌است تا به کمک آن‌ها به ارزیابی نتایج حاصل از سیستم‌های یکپارچه بپردازد. مهندسی صنایع یک رشته مدیریتی نیست بلکه تخصص مهندس صنایع به عنوان ابزاری توانمند در خدمت یک مدیر قرار می‌گیرد؛ یعنی بیشترین کمک به یک مدیر می‌تواند توسط مهندس صنایع انجام بپذیرد.

"مهندسی صنایع" (Industrial Engineering) به وجود آمده است كه وظیفه یك ارتباط دهنده بین رشته‌های مختلف را به عهده بگیرد. بنابراین در این رشته درس‌هایی از تمام رشته‌ها وجود دارد تا یك مهندس صنایع برای پیوند بهتر رشتههای مختلف با آن‌ها آشنا باشد.

·        دروس مرتبط در دوره دبیرستان

مهندسی صنایع برپایه ترکیب و ادغام "مبانی ریاضیات، فیزیک و دانش‌های اجتماعی" با "متدهای مهندسیِ تحلیل و طراحی"، به‌ منظور پیش بینی و ارزیابی نتیجه بدست آمده از سیستم‌های مطبوع، طراحی شده‌است.

·        شرایط تحصیل و محیط و بازار کار رشته

در حال حاضر دوره کارشناسی ارشد و همچنین دوره دکتری تخصصی مهندسی صنایع در دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران و سایر دانشگاه‌های پیشرو کشور راه‌اندازی شده است. مقدمات ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی صنایع در داخل و خارج از کشور فراهم است و اکثر فارغ‌التحصیلان دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران در دانشگاه‌های تراز اول داخل و خارج از کشور ادامه تحصیل می‌دهند.

برخي از زمينه‌هاي كاري مشخص مهندسي صنايع در بازار كسب و كار عبارتند از:

برنامه‌ريزي استراتژيك و عملياتي سازمان، مديريت توليد، مديريت مهندسي، مديريت پروژه، مهندسي لجستيك، سيستم‌هاي توليدي، مهندسي سيستم‌هاي كيفيت، مهندسي سيستم‌هاي اطلاعاتي، مهندسي مالي، مهندسي ارزش، مهندسي سيستم‌هاي بهره‌وري، طراحي فرايندها و ساختارهاي سازماني.

این‌ رشته‌ در چند سال‌ اخیر جایگاه‌ خود را یافته‌ است‌ و اکثر مسؤولان‌ و متخصصان‌ نیز به‌ این‌ موضوع‌ واقف‌ شده‌اند که‌ جامعه‌ نیاز بسیاری‌ به‌ تخصص‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ دارد. چرا که‌ رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ افراد را برای‌ مدیریت‌ پرورش‌ می‌دهد و بهترین‌ و نزدیکترین‌ رشته‌ به‌ کارهای‌ مدیریتی‌ و برنامه‌ریزی‌ و اداره‌ امور است‌ و اگر قرار باشد برای‌ مدیریت‌ بخش‌ تولید یک‌ واحد صنعتی‌ بین‌ مهندس‌ مکانیک، برق‌ و صنایع‌ که‌ دارای‌ شرایط‌ مساوی‌ هستند یک‌ نفر را انتخاب‌ کرد، مهندس‌ صنایع‌ اولویت‌ اول‌ را دارد. بنابراین‌ این‌ رشته‌ بازار کار خوبی دارد.

 

·        امکانات و افتخارات دانشکده مهندسی صنایع پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران

در حال حاضر دانشکده مهندسی صنایع دارای 20 عضو هیات علمی اصلی و 10 عضو هیات علمی وابسته است. از بین اعضای هیات علمی اصلی تعداد 5 نفر دارای مرتبه استادی، 6 نفر دارای مرتبه دانشیاری و 9 نفر دارای مرتبه استادیاری می‌باشند. اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دارای تخصص‌های گوناگون در حوزه‌های مختلف مهندسی صنایع هستند.

-         امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی صنایع-صنایع ، مهندسی لجستیک و زنجیره تامین، مهندسی سیستمهای اقتصادی-اجتماعی و رشته مدیریت پروژه های نفت و گاز در دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران فراهم می باشد.

-    موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی انرژی: این موسسه که در سال 1383 با همکاری وزارت نیرو تاسیس شده است ، وابسته به دانشکده مهندسی صنایع می باشد.در ده سال فعالیت این موسسه ده‌ها پروژه در حوزه‌های مدیریت انرژی، اقتصاد انرژی، بهره‌وری انرژی، تجمیع داده‌های انرژی در مدل‌سازی انرژی، فن‌آوری‌های نوین انرژی، سیاستگذاری‌های انرژی و به سفارش دستگاه‌های اجرایی ذیربط به انجام رسیده است. همچنین قریب 200 روز آموزش در زمینه‌های گوناگون در موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی انرژی برگزار شده است. موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی انرژی تا کنون از دهها پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه‌های مرتبط حمایت‌های مادی و معنوی به عمل آورده است. اولین کنفرانس مدیریت و برنامه‌ریزی انرژی با اهتمام موسسه پژوهش و مدیریت در برنامه‌ریزی انرژی و با شرکت گسترده متخصصان کشور در پردیس دانشکده‌های فنی برگزار شده است.

 

-   نشریه تخصصی مهندسی صنایع: نشریه علمی- پژوهشی مهندسی صنایع که منشعب از نشریه دانشکده فنی است، در سال 1388 فعالیت خود را آغاز کرده است. چكيده مقالات اين نشريه در موسسه نمايه‌سازي علمي کمبريج (CSA) نمايه مي‌گردد. همچنین، اين نشريه در پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي (SID) و نيز در كتابخانه منطقه‌اي علوم و تكنولوژي شيراز (ISC) نمايه شده است.

اساتید و دانشجویان دانشکده مهندسی صنایع به دفعات در دانشگاه تهران و همچنین در سطح کشوری به واسطه تلاش‌های علمی خود در حوزه مهندسی صنایع عناوینی همچون پژوهشگر برجسته، پژوهشگر شاخص، پژوهشگر برتر و ... کسب نموده‌اند و مورد تقدیر ریاست دانشگاه تهران، وزیر علوم و رئیس‌جمهور قرار گرفته‌اند. برخی از آخرین افتخارات کسب شده توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشکده مهندسی صنایع (بعد از سال 1390) به شرح زیر است:

 

  •      کسب عنوان پژوهشگر برتر کشوری توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
  •       کسب عنوان پژوهشگر برجسته دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
  •      کسب عنوان طرح پژوهشی برجسته دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
  •       کسب عنوان طرح پژوهشی-کاربردی نمونه دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
  •      کسب عنوان پژوهشگر برتربین‌المللی دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
  •      کسب عنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
  •      کسب عنوان طرح پژوهشی-کاربردی برجسته  دانشگاه تهران توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
  •       کسب جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین توسط عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع
  •       کسب عنوان دانشجوی پژوهشگر نمونه دانشگاه تهران توسط دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی صنایع

·        برنامه های موفق برگزار شده توسط دانشکده مهندسی صنایع: هرساله سمینارهای مختلفی که در آن اساتید برجسته داخل و خارج از کشور در حوزه‌های مختلف مهندسی صنایع حضور دارند، توسط دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران برگزار می‌شود. برگزاری دهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع از جمله آخرین برنامه های موفق برگزار شده توسط دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران است.

·       کسب رتبه نخست تولید علم کمیسیون فنی دانشگاه تهران توسط دانشکده مهندسی صنایع