مهندسی عمران-عمران

 

·        معرفی کلی رشته

رشته‌ی مهندسی عمران قرار است افراد کاربلدی تربیت کند که بتوانند در پروژه‌های عمرانی مثل ساخت ابنیه و راه‌ها، توسعه سازه‌ها و بناهای آبی و دریایی و مهندسی آب و فاضلاب، کارهای مربوط به مدیریت‌ و برنامه‌ریزی، طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا را با تاکید بر حفظ محیط‌زیست انجام دهند. مهندسی عمران به نوعی مهندسی آبادانی است (نه این‌که اهل آبادان باشد!). هرچیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابراتی، ساختمان‌سازی، آبرسانی و حفاظت از محیط‌زیست (البته با نگاه عمرانی) جزء مسائلی است که مهندس عمران با آن سر و کار دارد. برای آغاز تمامی پروژه‌های عمرانی به یک مهندس عمران خوب نیاز داریم تا هم رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی را بکند و هم حواسش به جیبِ ما باشد و اقتصادی کار کند؛ چون اقتصادی بودن در مهندسی عمران خیلی مهم است، خیلی. در سال‌های اخیر بحث حفاظت از محیط‌‌زیست نیز جز مقوله‌هایی است که به شدت در فعالیت‌های عمرانی مورد توجه قرار گرفته و از دغدغه‌های مهندسین عمران است.

 

·        دروس مرتبط در دوره دبیرستان

دروس فیزیک و ریاضی که در دوره دبیرستان خواندید و از آن لذت هم بردید، پایه‌ی اصلی اکثر دروس این رشته می باشند. البته از شیمی هم حرف‌هایی خواهید شنید ولی بسیار کمتر. در ضمن بدانید که یک مهندس عمران باید بتواند روان و راحت صحبت کند و از ایده و طرحش، جانانه دفاع کند. پس مهندس عمران باید از روابط عمومی خوبی هم برخوردار باشد.

 

·        محیط و بازار کار رشته

تقریبا اغلب موسسات و نهادها در فعالیت‌های عمرانی مشارکت دارند دارند که هر یک با توجه به نوع فعالیت خود، گروهی از فارغ‌التحصیلان رشته‌ی عمران را جذب می‌نمایند. وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی و نفت، همان‌طور که از اسم‌شان معلوم است، بیشتر به عمرانی‌ها نیاز دارند و سایر وزارت‌خانه‌ها، اداره‌ها، سازمان‌ها، مراکز دولتی و خصوصی برای انجام کارهای فرعی‌شان (کارهای عمرانی) مثل طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا نیاز به مهندسان عمران دارند. به غیر از این‌ها، شرکت‌های مختلف مهندسان مشاور که در مطالعه، مدیریت و اجرای طرح‌های مختلف عمرانی فعالیت دارند، تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان رشته عمران را در زمینه‌های مختلف استخدام می‌کنند. نکته بسیار مهم این رشته تنوع زمینه‌های فعالیت فارغ‌التحصیلان است که می‌توانند در بخش‌های مهندسی سازه، آب، خاک و پی، راه، زلزله و محیط‌زیست و نیز مدیریت ساخت فعالیت‌ کنند.

 

·        نیاز کشور به این رشته در حال حاضر

وقتی درمورد سازندگی حرف‌ می‌زنیم، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد پل، سد، کارخانه و کارگاه و این‌جور چیزهاست که بنای همه این‌ها کار مهندسان عمران است و به همین دلیل فرصت‌های شغلی این رشته در همه جای دنیا بسیار زیاد است. در ایران که فعالیت‌های عمرانی ۳۰ تا ۴۰ درصد کل بودجه هرسال کشور را می‌بلعد، طبیعتا بازار کار یک مهندس عمران مناسب است. به‌ویژه این که کشور ما بعد از انقلاب در زمینه مهندسی عمران رشد زیادی داشته است. با توجه به جریان رو به رشد توسعه کشور، به نظر می‌رسد بازار کار این رشته همچنان در حال گسترش باشد. البته باید توجه داشته باشیم که فضای کاری این رشته‌ بسیار فراتر از صرف ساختمان‌سازی است، فعالیت‌های مختلف در زمینه تامین و توزیع آب موردنیاز بخش‌های مختلف، مباحث مهندسی خاک و پی به عنوان پیش‌نیاز بسیاری از فعالیت‌های عمرانی، راه‌سازی و حمل‌ونقل، مهندسی زلزله، توسعه سواحل و بنادر، محیط‌زیست از جمله زمینه‌های بسیار متنوع فعالیت یک مهندس عمران است. اگر بخواهیم ساده بگوییم شما به عنوان یک مهندس عمران، هر نوع سلیقه‌ای که داشته‌باشید میتوانید زمینه فعالیت خود را متناسب با آن انتخاب کنید و مطمئن باشید که واقعا بخواهید کار کنید، هیچ‌وقت زمین نمی‌مانید.

 

 

·        امکانات و افتخارات دانشکده مهندسی عمران پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران

  •   دانشکده مهندسی عمران پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران این افتخار را دارد که در اغلب پروژه‌های عظیم کشور، هسته اصلی طراحان و مجریان از اعضای این دانشکده‌اند. از جمله آنها می‌توان پروژه Millenium، پروژه برج میلاد، تونل رسالت، تونل نیایش، دوطبقه نمودن بزرگراه شهید صدر و ... را نام برد.
  •   طبق رتبه‌بندی اعلام شده توسط موسسه جهانی رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، Q.S، دانشکده مهندسی عمران دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال 2011 در میان دانشکده‌های دنیا بین رتبه‌های 150 – 200 قرار داشته و در آخرین رتبه اعلام شده نیز موفق به کسب رتبه 78 شده است که در میان تمامی دانشکده‌های مهندسی عمران در ایران بهترین رتبه کسب شده تا کنون می‌باشد.
  •   جناب آقای دکتر رضا کراچیان که عنوان «عضو جوان فرهنگستان جهانی علوم» را در سال 2013 از آن خود کرد، از اساتید این دانشکده هستند.
  •      آزمایشگاه‌های باسابقه و در عین حال دقیق دانشکده، که در نوع خود در کشور ممتازند.
  •   فارغ‌التحصیلان این دانشکده در سال‌های اخیر جوایز متعدد ملی من‌جمله جشنواره خوارزمی را نصیب خود کرده‌اند.
  •   بسیاری از فارغ‌التحصیلان سابق این رشته در حال حاضر مدیران موفق شرکت‌های بزرگ و موفق در کشور هستند.

http://civeng.ut.ac.ir