مهندسی کامپیوتر

 

·        معرفی کلی رشته

"انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند"؛ این شعار متخصصان کامپیوتر است. متخصصانی که با پیشرفت و توسعه‌ی کامپیوتر توانسته‌اند مغز و عضلات انسان را از اشتغالات تکراری و پیش پا افتاده نجات بخشند و او را در حل مشکلات و مسایل یاری دهند تا امروز به نقطه‌ای برسیم که حضور کامپیوتر در زندگی افراد اجتناب‌ناپذیر باشد.

رشته‌ی مهندسی کامپیوتر، رشته‌ای پویا بوده و دانشجویان این رشته باید همواره دارای اطلاعات به روز و به دنبال فرا گرفتن مطالب جدید باشند. کافی‌ است سرعت پیشرفت این رشته را با رشته‌های دیگر مقایسه کنید تا به ضرورت به‌روز  بودن پی ببرید.

مهندسی کامپیوتر در دوره‌ی کارشناسی به سه گروه سخت‌افزار، نرم‌افزار و فناوری‌اطلاعات تقسیم می‌شود. مهندسی سخت‌افزار در جست‌جوی تربیت متخصصانی است که توانایی تحلیل، طراحی، ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌ها و مجموعه‌های سخت افزاری جدید را داشته باشند. مهندسی نرم‌افزار به دنبال بررسی و شناخت مجموعه‌های نرم افزاری موجود، نگهداری، عیب‌یابی و توسعه‌ی این سامانه‌ها می‌باشد. مهندسی فناوری‌اطلاعات تلاش دارد تا با به دست آوردن دیدی در هر دو زمینه و از طرفی ارتباط با مشتری، پلی را بین نیازهای مشتری و مهارت‌های تخصصی مهندسان نرم‌افزار و سخت‌افزار ایجاد کند.

·        دروس مرتبط در دوره دبیرستان

دروسی مانند ریاضیات و فیزیک دوره دبیرستان به طور کلی به تمام رشته‌های فنی مرتبط است. کما اینکه در دروس پایه‌ای که در دانشگاه ارائه می‌شود به بعضی از این درس‌ها به صورت پیشرفته‌تری اشاره می‌شود.

ولی به طور خاص برای دانشجویان رشته کامپیوتر (نرم‌افزار، سخت‌افزار و فناوری اطلاعات) دروس ترکیبیات، ریاضیات گسسته و حساب‌ و ‌جبر از دروس مهم به شمار می‌آید. همچنین دروس فیزیک سال سوم و پیش‌دانشگاهی نیز برای دانشجویان رشته سخت افزار و فناوری اطلاعات از جمله دروس پیش‌زمینه‌ای می‌باشند.

·        محیط و بازار کار رشته

محیط کار مهندس کامپیوتر فضایی است که حداقل یک کامپیوتر در آن وجود دارد. بنابراین هر مکانی که مجهز به یک کامپیوتر باشد (و البته اینترنت نامحدود برای دانلود!) می‌تواند یادآور یک محیط کاری برای مهندس نرم‌افزار و یا فناوری ‌اطلاعات باشد. در مورد متخصص سخت‌افزار علاوه بر این حداقل‌ها تجهیزات سخت‌افزاری اعم از بردها، اسیلوسکپ، مدارات منطقی و ... نیز مورد نیاز است. در بسیاری از موارد متخصصان سخت‌افزار در کنار مهندسین الکترونیک قرار می‌گیرند تا با همکاری یکدیگر به طراحی، ساخت و برنامه‌ریزی این مدارات اقدام نمایند.

از این رو محیط کار این رشته نسبت به سایر رشته‌ها (اعم از مهندسی نفت، مکانیک و ...) محیطی بسیار ساده‌تر و کوچک‌تر می‌باشد که امکان راه‌اندازی این محیط برای بسیاری از افراد حتی در منزل وجود دارد.

·        نیاز کشور به این رشته در حال حاضر

با توجه به گسترش روزافزون دنیای رایانه و ظهور تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند، نیاز به متخصصان رایانه روز به روز بیشتر می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقه‌مند به کار باشد (توجه کنید‌! اگر علاقه‌مند باشد)، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبه‌رو نخواهد شد. در مقایسه با سایر رشته‌ها، دانشجویان می‌توانند خیلی سریع‌تر وارد بازار کار شده و حتی فعالیت حرفه‌ای خود را از دو سال آخر دوران دانشجویی خود شروع کنند. امروزه بازار کار مهندسان نرم‌افزار و فناوری‌اطلاعات به شدت داغ بوده و برای مهندسان سخت افزار هم امکان کار در بسیاری از شرکت‌های تولید کننده قطعات، دستگاه‌ها و مراکز صنعتی-تولیدی وجود دارد و از لحاظ درآمد نیز سطح درآمدی این رشته در حد قابل قبولی قرار دارد (این جمله امروز و با توجه به وضع فعلی مملکت نوشته شده است. بنابراین در مورد فردا و هفته‌های آینده نمی‌توان اظهارنظری قطعی داشت! هرچند که به نظر آینده روشن‌تر است... )

·        امکانات و افتخارات دانشکده مهندسی کامپیوتر پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران

  •      دارا بودن آزمایشگاه‌های مجهز در زمینه‌های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
  •      اجرای پروژه طراحی و ساخت روتر شبکه در سطح ملی
  •      دارنده‌ی تنها آزمایشگاه تصدیق کیفیت نرم‌افزار با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران
  •      دو دوره راه‌یابی تیم مسابقات برنامه‌نویسی (ACM) دانشکده به مسابقات جهانی برنامه نویسی دانشجویی در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳
  •     کسب مقام دوم در مسابقات بازی‌سازی کشوری در سال ۹۳
  •      انتخاب شدن شاخه‌ی دانشجویی ACM (انجمن علمی دانشکده کامپیوتر) دانشگاه تهران برای دو سال متوالی از طرف انجمن جهانی ACM به عنوان یکی از پنج شاخه‌ی دانشجویی برتر در سطح بین‌المللی و برنده شدن ACM Excellence Awards  در بخش  Recruitment Program از طرف این انجمن جهانی در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳
  •      کسب رتبه‌های ممتاز در مرحله نهایی المپیاد دانشجویی مهندسی کامپیوتر

- سال ۹۲: ۳ رتبه زیر ۱۰
- سال ۹۱:  ۴ رتبه زیر ۲۰
- سال ۹۰:  ۴ رتبه زیر ۱۰
- سال ۸۹:  ۴ رتبه زیر ۱۰

  •      میزبانی جشنواره‌های کارآفرینی و ارتباط با صنعت
     

http://ece.ut.ac.ir