مهندسی معدن

 

·        معرفی کلی رشته

مهندسی معدن را می توان يکی از معدود رشته‌های مهندسی به شمار آورد که با بسياری از رشته‌ها و گرايش‌های مهندسی و علوم پايه واحدهای مشترک دارد. يک مهندس معدن بايد آشنا به نقشه‌برداری، محيط‌زيست و اطلاعات ماهواره‌ای بوده و توانايی کار با دستگاه GPS و دستگاه‌های آناليز شيميايی را داشته باشد. دروس این رشته تنوع بسیار بالایی دارند؛ در واقع در این رشته شما باید مجموعه دروس زمین‌شناسی و دروس تخصصی مهندسی معدن و ترکیبی از دروس مفهومی مهندسی مکانیک، مهندسی عمران و مهندسی مواد را بگذرانید. همچنین تعداد واحدهای آزمایشگاهی، بازدیدهای علمی و کار کارآموزی در این رشته بالا می‌باشد.

دانشجویان در ابتدا به عنوان یک مهندس معدن در دانشکده فنی پذیرفته می شوند. بعد از گذشت دو سال از تحصیل می‌توانند بین چهار گرایش استخراج معدن، اکتشاف معدن، مکانیک سنگ و فرآوری مواد معدنی یکی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

·        دروس مرتبط در دوره دبیرستان

پر کاربرد ترین دروس علوم پایه برای رشته مهندسی معدن، زمین شناسی و فیزیک مکانیک می‌باشند.

·        محیط  و بازار کار رشته

محدوده کار يک مهندس معدن فقط به محيط معدنی محدود نمی‌شود. مهندس‌های معدن می‌توانند در زمينه‌های بسيار گسترده‌ای مانند اجرای پروژه‌های سدسازی، طراحی و اجرای فضاهای زيرزمينی مانند تونل، مترو و کانال‌های انتقال آب، طراحی و اجرای حفاری‌های سطحی نظير جاده‌های کوهستانی، صنايع نفت و گاز و در سازمان‌ها و اُرگان‌هايی نظير وزارت صنايع و معادن، وزارت نفت در زمينه‌ی اکتشاف و حفاری، وزارت نيرو در زمينه‌ی آب، وزارت راه و ترابری، سازمان‌های فضايی، سازمان انرژی اتمی در زمينه اکتشاف اورانيوم و ... فعاليت نمايند (می‌بینید با توجه به فضای توسعه بسیار کشور، شغل‌های بسیاری در انتظار فارغ‌التحصیلان این رشته است)

·        افتخارات دانشکده مهندسی معدن پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران

ü     از فارغ التحصیلان قدیمی و موفق دانشکده معدن تهران که در همین زمینه فعالیت می‌کنند می‌توان دکترایرج ارشاقی، فارغ التحصیل سال 1344 و اُستاد دانشگاه و مدیر برنامه مهندسی نفت دانشگاه USC، دکتر جعفر ارکانی حامد، اُستاد دانشگاه مک گیل و پژوهشگر ناسا و دکتر دكتر غلامرضا جزعباس چیان، اُستاد و رئیس سابق دانشکده مهندسی مواد دانشگاه فلوریدا را نام برد.

ü     آزمایشگاه مکانیک سنگ دانشکده معدن مجهزترین آزمایشگاه این رشته در خاورمیانه می‌باشد. دستگاه تست سه محوره موجود در این آزمایشگاه تنها دستگاه مشابه موجود در خاورمیانه می باشد.

http://mineng.ut.ac.ir