مهندسی مواد و متالورژی

 

·        معرفی کلی رشته

مهندسی مواد (متالورژی) به درستی لقب مادر رشته‌های مهندسی را به خود اختصاص داده است. این رشته به عنوان یک رشته مستقل، قدمتی حدود هفتاد ساله دارد. در ایران نیز از حدود ۴۰ سال قبل این رشته در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. به جرأت می‌توان گفت که تقریباً تمامی ساخته‌های انسان، حاصل تلاش مهندسین مواد است. مثلاً اگر به اتومبیل، قطار و هواپیما توجه کنیم، قسمت‌های اصلی آن مثل بدنه، شیشه و موتور از موادی تشکیل‌شده که موضوع علم مواد محسوب می‌شود و یا در ساختمان‌ها تمام قطعات فلزی بکار رفته در اسکلت ساختمان به مهندس مواد مربوط می‌شود.

دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به درک عمیق پدیده‌ها و رفتار مواد مختلف و یافتن کاربردهای جدید و طراحی مواد برای نیازهای تازه‌‌ی صنعت هستند و همچنین علاوه‌ بر ارادت قلبی به مهندسی،‌ خود را به علوم محض نیز نزدیک حس می‌کنند، می‌توانند در این رشته موفق باشند.

 

·        دروس مرتبط در دوره دبیرستان

از جمله دروسی که با این رشته ارتباط بیشتری دارند عبارت‌اند از: شیمی، ریاضیات، فیزیک (بخش‌هایی از جمله ترمودینامیک). از این رو علاقه به این دروس حائز اهمیت می‌باشد.

 

·        محیط  و بازار کار رشته

دانش‌آموختگان این رشته علاوه بر کار در کارخانجات تولید فلزات نظیر تولید فولاد و ذوب آهن، مس، آلومینیوم، سرب و روی و … می توانند در مراکز تحقیقاتی در ارتباط با تولید فلزات مشغول به کار شوند. همچنین در صنایعی مثل نفت و پتروشیمی در ارتباط با مسائل بسیار مهم و حساس اندرکنش مواد با یکدیگر (خصوصا خوردگی مواد) فعالیت کنند.

در بخش دولتی شرکت‌ها و کارخانجات بزرگ نظیر تولید فولاد، ذوب‌آهن، صنایع خودروسازی،‌ صنایع هوا- فضا، صنایع نظامی و صنعت نفت، ‌پتروشیمی و … و در بخش خصوصی اکثر کارخانجات تولید قطعات صنعتی به‌خصوص در ساختمان‌سازی،‌ معادن ‌و صنعت سیمان، محلی را برای فعالیت دانش‌آموختگان رشته متالورژی صنعتی فراهم ‌می‌سازد. این رشته‌ ماهیتاً‌ ارتباط نزدیکی با دو رشته مهندسی مکانیک و مهندسی صنایع دارد.

 

·        امکانات و افتخارات دانشکده مهندسی متالورژی و مواد پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران

این دانشکده شامل دو ساختمان آموزشی و کارگاه ها و دارای 30 آزمایشگاه و کارگاه آموزشی و تحقیقاتی می باشد. تجهیزات موجود در آزمایشگاه ها مانند ميکروسکوپ الکتروني، کوره ذوب خلاء، دستگاه‌هاي تست مکانيکي و دستگاه‌هاي مجهز در زمينه خوردگي و اکسيداسيون، در نوع خود بسیار ارزشمند و بعضا منحصر بفرد می باشند. تخصص اعضای هیئت علمی دربرگیرنده  تقریبا کلیه شاخه های تخصصی مهندسی متالورژی و مواد می باشد. همچنین، توان تحقيقاتي اين دانشکده، با بهره‌گيري از وسايل جديد و پيشرفته‌اي که در دست تهيه است، در آينده‌اي نزديک، به نحو چشمگيري افزايش خواهد يافت.

-         قطب علمی مواد با کارایی بالا ، فوق ریزدانه و نانو ساختار حائز مقام اول کشوری در سال 1388

-         قطب علمی مهندسی سطح و حفاظت از خوردگی در صنایع.

-    برگزاری چهار کنفرانس با عنوان کنفرانس بین المللی مواد با کارایی بالا ، فوق ریزدانه و نانوساختار و برنامه‌ریزی برای برگزاری کنفرانس پنجم در سال 1394

-    راه‌اندازی موسسه پژوهشی تجهیزات نیروگاهی با همکاری شرکت مپنا در سال 1388 و به همراه دانشکده های مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

http://meteng.ut.ac.ir